TSA

foto zespołu

TSA - jedna z najważniejszych formacji polskiego rocka; grupa uważana jest za prekursora muzyki metalowej w Polsce. Zespół powstał w 1979 roku w Opolu. Dwa lata późŸniej, jeszcze jako instrumentalny kwartet, TSA (Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz, Andrzej Nowak) z miażdżącą przewagą wygrali Festiwal w Jarocinie, by zaraz potem przypieczętować z Markiem Piekarczykiem w składzie. Lata 1981 - 1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku -– grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię. W okresie tym sprzedano setki tysięcy egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej.

W kolejnych latach TSA nadal prowadziło ożywioną działalnośœć koncertową, występując również zagranicą - Francja, Benelux, Niemcy, Czechosłowacja, Związek Radziecki. W tym czasie na Zachodzie ukazały się dwie ich płyty –„Spunk” i „Heavy Metal World”.

W latach 1987 – 1989 zespół występował w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w której główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni) a następnie zawiesił działalnośœć...

W 2001 roku TSA zagrało znowu w klasycznym, składzie - Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz, Andrzej Nowak, Marek Piekarczyk. W kilka tygodni póŸniej kwintet oficjalnie ogłosił wznowienie działalnościć i od tego momentu systematycznie odzyskuje pozycję sprzed lat. W 2004 roku nagrali zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce. Nieco późŸniej na kompaktach ukazały się wszystkie ich klasyczne albumy oraz DVD z koncertem z 1982 roku.
Zespół z dużym powodzeniem występował w USA i Kanadzie. Ich nowe nagrania trafiły na szczyt „”Rockowej Listy Przebojów Programu I Polskiego Radia. Album „Proceder” został „płytą roku” a TSA „zespołem nr 2” w plebiscycie magazynu „"Teraz Rock"”. Grupa była nominowana do „Fryderyka 2005” i „Paszportu Polityki”. W ostatnim czasie TSA wzięło udział w telewizyjnej gali „Szansy na sukces” i programie „Muzyka łączy pokolenia” . Wystąpili na sopockich festiwalach „Jedynki” i „Top Trendy”, uczestniczyli w „Dniu Kotana”, zagrali kilkanaśœcie wielkich plenerów i kilkadziesiąt koncertów klubowych.

WWW: www.tsa.com.pl
Profil MySpace: www.myspace.com/tsaonmyspace

Foto: Kasia Rogalska


blog comments powered by Disqus