Spejs

foto zespołu

Formacja wywodząca się z kręgu muzyki improwizowanej, związanej z bydgoskim klubem Mózg i warszawskim Składem Butelek. Z muzyki Spejsu, opartej na swoistej grze w propozycje, uważnym wzajemnym słuchaniu, nieustannej obserwacji akcji muzycznej, powstała nowa jakość, łącząca free jazz z wszelkimi odmianami muzyki elektronicznej. Występom na żywo towarzyszy współpracujący z zespołem Vj Mazzta, obrazem wkręcając się w strukture dźwiękową.

W skład zespołu, powstałego wiosną 2006 roku wchodzą:

Tomek Glazik - saksofon tenorowy i barytonowy, syntezator. Pochodzi z niewielkiej miejscowości Cekcyn. Od 1997 roku związany z bydgoskim klubem Mózg. W latach 1997-2004 członek zespołu Syfon. Obecnie grający w kilku formacjach bydgoskiej sceny improwizowanej (Sing Sing Penelope, Sami Szamani, Glabulator) oraz szubińsko-bydgoskim zespole Contemporary Noise Quintet. Od 2003 roku członek zespołu Kult oraz innych formacji związanych z Kazikiem Staszewskim (Kazik, Buldog).

Dyskografia:
Syfon: Jestem w kinie, To prawda, Baterie, New tango;
Sing Sing Penelope: Sing Sing Penelope, Music for Umbrellas;
Contemporary Noise Quintet: Pig inside the gentleman;
Kult: Poligono Industrial;
Kazik: Piosenki Toma Waitsa, Czterdziesty pierwszy, Los się musi odmienić;
Buldog: Płyta.

Jacek Buhl zaczął grać na bębnach w 1984 roku. Pierwszym zespołem było Variete, z którym zagrał na trzech festiwalach w Jarocinie w 1984-1986, paru przeglądach (m.in. Toruń, Gliwice), nagrał singiel z utworami Te dni i I znowu ktoś przestawił kamienie oraz płytę Bydgoszcz. Grając w Variete równocześnie współpracował z formacją Henryk Brodaty. Tam spotkał przyszłych założycieli klubu i zespołu Trytony i klubu Mózg: Sławka Janickiego, Tomasza Gwincińskiego, Jacka Majewskiego, Macieja Wasilewskiego, Piotra Kaliskiego i innych. Kreatywność i otwartość tych osób miała wielki wpływ na sposób gry I dalszą działalność Jacka Buhl jako człowieka I perkusisty.
Z zespołem Trytony nagrał dwie płyty: Tańce bydgoskie, Zarys matematyki niewinnej. Kolejna formacja z którą Jacek był związany najdłużej to Syfon (1995-2004). Z zespołem tym nagrał cztery płyty i zagrał ok. 100 konertów w Polsce i za granicą. Obecnie Jacek Buhl jest członkiem free beatowego The Cyclist oraz wykonującego elektro jass Spejs. Poza tym tworzy z Tomkiem Glazikiem duet Glabulator i występuje w składzie Sami Szamani.

Karol Szaltis (instrumenty klawiszowe) urodził się 4 listopada 1974 roku w Starzynie na Kaszubach. Już od maleńkości był zachęcany do grania słowami: „zajmij się czymś konkretnym, muzyka chleba Ci nie da“. Wytrwał jednak przy muzykowaniu, chociaż życie wrzucało go w role mechanika, budowlańca, poligrafisty, aktora i listonosza. W przeszłości związany z zespołem Fuzzya, obecnie pianista zespołu Spejs. Współtworzy także warszawski klub Skład Butelek i zasiada w kręgu Samych Szamanów.

Awry Pesz jako jeden z pierwszych posiadaczy dwóch adapterów naraz z mikserem między nimi, związany był z wieloma projektami istotnymi z kreatywnego punktu widzenia we właściwym sobie czasie. Będąc członkiem ekipy Chain Reaction, współtworzył imprezy, wydarzenia artystyczne oraz był twórcą muzyki do filmu grafitti Avanti.Obecnie działa jako dj, producent i siła napędowa kolektywu Hak Records. Współtworzy w klubie Mózg unikatowe imprezy Turntable Fusion, łączące ze sobą świat adapterów, instrumentów i wizualizacji.
Ma na swoim końcie dwie własne produkcje Nielegal #1 i Narkotyk nagrany razem ze Skandalem, eksplorujące obszary IDM oraz Mix Ape, zawierające hiphopowe inspiracje. Pierwszy skład jassowy, w którym spróbował swoich sił to Syfon, następny projekt to Samo Szamani, z którego narodził się Spejs.

Vj Mazzta aka Spontaneity Theory – swoje pierwsze doświadczenia w świecie cyfrowych obrazów i animacji datuje w połowie lat 90-tych. Jego twórczość ewoluowała wraz z rozwojem technologii, własnych doświadczeń oraz codziennych nowych inpiracji. Natchnienie czerpie z rzeczywistości, obserwacji szczegółów I przypadkowych zdarzeń. Visual performance kreuje spontanicznie, pod wpływem emocji muzyki granej na żywo. Swoją wiedzę i umiejętności wykorzystuje także w komercyjnych projektach multimedialnych w interactive agency, jako desinger i direct manager.
Obecnie wsółtworzy kolektyw Hak Records, dba o oprawe wizualną przy projektach Turntable Fusion, tworzy strony internetowe.

WWW: www.spejs.pl
Profil MySpace: www.myspace.com/spejsadventuremusic


blog comments powered by Disqus