Pink Freud

foto zespołu

Pink Freud to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół pod wodzą Wojtka Mazolewskiego tworzy energetyczną, spontaniczną muzykę improwizowaną, bogatą formalnie, wielostrukturową, ewolucyjną, intrygującą brzmieniowo. Bogate formalnie kompozycje, nowoczesne elektroniczne brzmienia, nie odbierają jednocześnie muzykom miejsca na indywidualizm i szalone, odważne improwizacje. Muzyka ta łączy w sobie ducha muzyki lat 60. i 70. z nowoczesnością,  eksplozję nowej wrażliwości z lekturą starych płyt.

Preparowanie instrumentów, wykorzystanie elektronicznego asortymentu, konstruowanie bogatych narracji, stały się jednymi z cech wyróżniających muzykę formacji, a poczucie humoru i dystans do generowanych przez siebie dźwięków stały się składową rozpoznawalnego stylu Pink Freud. Zespół zasłynął także ze wspaniałych interpretacji tradycyjnych fraz - Come As You Are Nirvany i My Man's Gone Now G. Gershwina.

Pink Freud wydał już pięć płyt studyjnych i zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą ( m.in. na Ukrainie, Słowacji, w Niemczech, Francji, Portugalii, Czechach, Japonii). W listopadzie 2004 zespół dał koncert w Studiu im. A. Osieckiej dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na 13 Yach Festiwalu Pink Freud nagrodzono Yachem w kategorii Inna Energia za teledysk do utworu pt; Come As You Are (reż. Maciej Szupica).

Album "Sorry music polska" zyskał uznanie bardzo szerokiej rzeszy fanów i przy okazji krytyków. W podsumowaniach roku 2003 oraz 2004 zespół znalazł się w czołówce najlepszych polskich zespołów. Internetowe serwisy Diapazon, Serpent, Independent oraz miesięczniki Jazz Forum, Gitara i Bas, Aktivist oraz Gazeta Wyborcza uznały Pink Freud oraz album "sorry music polska" za jedno z najciekawszych wydarzeń ostatnich lat.

Konsekwencją tego były również zaproszenia na występy na największych festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Warsaw Summer Jazz Days, Era Nowe Horyzonty, Polskie Jamboree, Jazz nad Odrą,  Euro Jazz Fest In Tomar, Nova Polska In Macon  i inne), którymi zespół przekonał, że należy do najciekawszych i najświeższych muzycznych zjawisk w Polsce i w Europie.


blog comments powered by Disqus