The Cinematic Orchestra

The Cinematic Orchestra to czołowi przedstawiciele nu-jazzu, jedna z gwiazd wytwórni Ninja Tune, w swoich dokonaniach perfekcyjnie łączący ambientowy klimat z jazzowym feelingiem, przywołując echa muzyki ze startych filmów.

Twórcą i założycielem projektu jest Jason Swinscoe - dj, kompozytor i producent, niegdyś leader jazzowo-punkowej grupy Crabladder. Przez długi czas Jason związany był na stałe z Ninja Tune, gdzie odpowiedzialny był za poszukiwanie nowych talentów i repertuar całej wytwórni,. Blisko współpracował m.in. z Coldcutem, Herbaliserem, DJ Foodem czy Mr. Scruffem.

The Cinematic Orchestra zadebiutowali w 1999 roku, albumem Motion, wydanym przez Ninja Tune. Płyta zwróciła uwagę krytyków, którzy zachwycali się niezwykłym i bardzo naturalnym połączeniem jazzowej tradycji z nowoczesnością. Wielki orędownikiem twórczości The Cinematic Orchestra stał się Gilles Peterson, który nie tylko często prezentuje ich muzykę w swoich audycjach, ale również zamieszcza ich kompozycje na swoich licznych kompilacjach. Słuchacze jego kultowej audycji na BBC Radio 1 przyznali albumowi Motion tytuł płyty roku! Kolejnym wielkim wyróżnieniem w 1999 roku był dla The Cinematic Orchestra występ podczas ceremonii wręczenia nagrody za całokształt dorobku filmowego Stanley'owi Kubrickowi, przyznawanej przez amerykański związek reżyserów- Directors Guild.

W 2002 roku na rynku pojawia się kolejny album: Every Day. Na płycie Cinematic po raz pierwszy występują wokaliści: amerykańska gwiazda soul - Fontella Bass oraz raper Roots Manuva. Sukces obu albumów zaowocował licznymi propozycjami koncertów na całym świecie, zarówno w klubach jak i na prestiżowych festiwalach: w Montreux, Cannes czy na hiszpańskim Sonarze.

Duża część materiału na kolejny album Man With A Movie Camera (2003) powstała na zamówienie festiwalu filmowego w Porto, jako ilustracja dźwiękowa do niemego rosyjskiego filmu Dżigi Wertowa Człowiek z kamerą z 1929 roku. Całość została wykonana na żywo podczas galowej projekcji filmu. Sukces całego przedsięwzięcia zachęcił Ninja Tune do wydania, oprócz CD, DVD z filmem oraz teledyskami i fragmentami koncertów grupy.


blog comments powered by Disqus