Čechomor

foto zespołu

"Musisz być dobrze znany, żeby grać w Royal Albert Hall - chyba że grasz tylko w foyer..." Tam właśnie zagrało w 1993 roku na Tygodniu Kultury Czeskiej w Londynie Czesko-Morawskie Towarzystwo Muzyczne (Čechomor).

Historia zespołu z Pragi-Świtawy (Morawy) od jego założenia w 1988 roku układała się rozmaicie. Grupa grała na rozdaniu nagród muzycznych w Bratysławie i w praskich pubach, a popularny piosenkarz Vlasta Redl pożyczył ich piosenkę "Rehradice" z debiutanckiego albumu "Dovecnosti" (1991). Čechomor koncertował w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Rumunii, Francji i na Węgrzech; pojechał do Walii z Janem Hruby i pojawił się na żywo w BBC, ale grupa zdobyła popularność, na którą od dawna zasługiwała, dopiero niedawno.

Na sukces Čechomora miał wpływ film Petera Zelenki Rok diabła i współpraca z Jazem Colemanem, a prawdziwy zwrot w karierze grupy nastąpił w roku 2001 wraz z ukazaniem się, zrealizowanego z Colemanem, albumu "Przemiany" ("Promeny").

Grupa uformowała się, kiedy jej członkowie pracowali jako akompaniatorzy na praskich targach rzemiosła artystycznego. Gra, śpiew i talenty Jiriego Brenka i Františka Černy'ego przerosły oczekiwania wszystkich, a nowatorski nurt muzyki folkowej ukształtował się wokół tych dwóch Switawskich osobowości (Černy wydał także solową płytę "Sto cukrów"/Sto cukru").

Ich koncepcja czesko-morawskiej muzyki folkowej nie mieści się w tradycyjnych ramach. Oryginalne aranżacje inspirowane są folklorem innych regionów, ale także muzyką celtycką, rockiem i współczesnym folkiem. Zespół szuka nowoczesnej interpretacji dla tradycyjnych dźwięków i dodaje do niej charakterystyczne brzmienie.

Strona oficjalna:
www.cechomor.cz

Materiały powiązane:


blog comments powered by Disqus