Amadou & Mariam

foto zespołu

Unikalne połączenie rdzennej muzyki afrykańskiej z retro popem, funkiem i reggae. Autorzy hitów Je pense a'toi, La Realite, Senegal Fast Food. Laureaci Victoires de la Musique i BBC Radio 3 Award, nominowani do nagród Grammy i MOBO w kategorii Najlepszy Album World Music 2005 za płytę Dimanche A Bamako.

Amadou Bagayoko był gitarzystą Ambassadeurs du Motel de Bamako, najsłynniejszego zespołu Afryki końca lat 60-tych. Mariam Doumbia śpiewała na tradycyjnych festynach. Oboje są niewidomi. Poznali się w Instytucie dla Niedowidzących w Bamako, stolicy Mali. Od tamtej pory stali się nierozłączną parą. W połowie lat 80. założyli własny zespół, który wykonuje muzykę będącą mieszanką funky, afro i bluesa. Po nagraniu kilku kaset, szybko stali się gwiazdami w Mali, a niebawem w całej Afryce Zachodniej. Pod koniec lat 90. przenieśli się do Paryża. Tam powstału 3 albumy, w nagraniu których usłyszeć można wiele francuskich i afrykańskich gwiazd: Sergeant Garcia, Hamid El Kasri, -M- czy Jean-Philippe Rykiel. Płyty odniosły sukces we Francji i Europie Zachodniej.

W 2005 roku ukazała się ich najnowsza płyta zatytułowana Dimanche A Bamako. Produkcją albumu zajął się sam Manu Chao, zafascynowany porywającą afro-funkową twórczością pary. Na płycie, oprócz Manu pojawili się m.in. Tiken Jah Fakoly i Cheik-Tidiane Seck. Dimanche A Bamako brawurowo łączy rdzenną muzykę Afryki z retro popem lat 70-tych, bluesem, reggae a nawet muzyką kubańską. Płyta została okrzyknięta jednym z najlepszych albumów roku.

Materiały powiązane:


blog comments powered by Disqus