1984

foto zespołu
Zespół powstał w styczniu 1985 r. z inicjatywy Piotra "Mizernego" Liszcza i Krzysztofa "Bufeta" Bary, a zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem, a gościnny udział drugiego wokalisty Romana "Smutnego" Rzucidło (Restrykcja, a później Noah-Noah i Aurora) miał zaowocować późniejszą jego współpracą jako głównego wokalisty. Pierwszy skład zespołu to: Piotr "Mizerny" Liszcz - gitara (wcześniej występował w zespole Modeln), Krzysztof "Bufet" Bara - wokal, Wojciech "Pancerny" Trześniowski - bas, Leszek Cielak - perkusja. W tym składzie odbyła się pierwsza sesja nagraniowa dla Radia Rzeszów (2.05.1985), w trakcie której zostały zarejestrowane: Rapsodia, Teologie, Dwie chwile, Sny 84 i Zielony świat. Wtedy też współpracę z zespołem rozpoczął Maciek Ćwiek - gitara akustyczna. Pod koniec kwietnia następuje pierwsza zmiana personalna: za perkusją "Złotego" zastępuje Janusz "Borys" Gajewski. Następnie na początku maja do zespołu dołącza drugi wokalista - Roman "Smutny" Rzucidło. W tym składzie 1984 występuje na wspomnieniowym koncercie pt. Breakout wraca do domu (25.05.1985). W lipcu, na skutek nieporozumień, od zespołu odchodzą "Bufet" i "Smutny". Nowym wokalistą zostaje Pawel "Tschester" Tauter (ex-Blind Eyes). Już w tym składzie powstają najważniejsze w dorobku grupy utwory: Specjalny rodzaj kontrastu, Tu nie będzie rewolucji i Biała chorągiewka. Przed Jarocinem '85 niespodziewanie powraca do grupy "Smutny" i w tym składzie zespół występuje przed jarocińską publicznością, jak również później na Róbrege (namiot Intersalto w Warszawie w ramach III Grand Festiwalu) i Poza Kontrolą. Zespołowi towarzyszy na nich ponadto Maciek Miernik (git. akustyczna), na co dzień muzyk Restrykcji, a później Noah-Noah i Aurory, który zastąpił Maćka Ćwieka. W 1985 r. menadżerem grupy zostaje Jacek "Broda" Szner, autor trójkątnego logo zespołu. Jest nim do 1987 r., a następnie jego miejsce zajmuje Seweryn Reszko (87-89 r.).

Zespół zostaje zauważony przez Program III PR i w jego studiu nagrywa kolejne utwory: Specjalny rodzaj kontrastu i W hołdzie fanatykom marszu, znany również jako Idziemy. W połowie stycznia 1987 do zespołu powraca Paweł Tauter. Odbywa się kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej, w wyniku której zostają zarejestrowane cztery utwory: Ferma hodowlana, Sztuczne oddychanie, Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa i Radio niebieskie oczy Heleny. Są one następnie prezentowane na antenie Rozgłośni, gdzie cieszą się sporym powodzeniem. Zespół przygotowuje nowy materiał pt. Czas pokonanych, który jest następnie prezentowany na koncertach i w Jarocinie '87. Jego prapremiera odbywa sie 25 kwietnia w katowickim klubie "Akant". Na przełomie 1987-1988, na zamówienie Klubu Płytowego Razem, został zarejestrowany w RSC Studio w Rzeszowie album Specjalny rodzaj kontrastu. Jednak płyta ta się nie ukazała, choć muzycy starali się ją później wydać w firmie Rogot. Niestety, jak to często wówczas bywało (patrz: Variete, Madame) materiał "zaginął" - światło dzienne ujrzał dopiero w 2003 r., wydany (na płycie kompaktowej) przez Boofish Records na podstawie zachowanych, zremasterowanych kopii.

W 1988 r. utwór Sztuczne oddychanie został umieszczony na składankowej płycie Radio nieprzemakalnych. Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami Tu nie będzie rewolucji i Krucjata, śpiewanymi jeszcze przez "Smutnego". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III Marka Niedźwieckiego i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej.

Na przełomie 1987-88 r. zespół przeszedł kolejne zmiany personalne. Najpierw odszedł Janusz Gajewski, którego zastąpił Darek "Czarny" Marszałek, potem Wojtek Trześniowski, którego zmienił Marek Kisiel (wcześniej No Smoking), a następnie Pawel Tauter wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu obowiązki wokalisty przejął "Mizerny" i trwa tak do dzisiaj. W 1989 r. zespół rejestruje "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem Anioł w tlenie, który ukazuje się najpierw na kasecie (1994), a następnie na kompakcie (1996). W latach 1989-94 zespół występował w Jarocinie, gdzie sprzedawane były kasety Why Not  (1989) i Three Faces (1990). Prawdziwy debiut fonograficzny odbył się dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydala album Radio niebieskie oczy Heleny. Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawia zespół w różnych odsłonach, zawiera zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe. Również w 1991 r. na kasetowej składance Fala 3 ukazała się angielska wersja Fermy hodowlanej (Animal Farm), nagrana jeszcze z Tauterem. Utwór ten zarejestrowany został na zamówienie Radio One Johna Peela. W 1995 r. do grupy powrócił "Pancerny", który zastąpił Marka Kisiela (wyemigrował do USA), w 1996 r. miejsce "Czarnego" zajął Grzegorz Wesołowski a następnie Ziemowit Nyzio.

W 1999 r. wzrosła aktywność 1984 - zespół wystąpił m.in. na festiwalu Castle Party (w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Paweł Pucek-git, Andrzej Paprot-git, Piotr Liszcz-bg, voc), gdzie zebrał bardzo dobre recenzje oraz na warszawskiej Vampirze (26.10.1999 r.), gdzie rownież się podobał (tym razem w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Darek Marszałek-dr, Paweł Gawlik-bg, Paweł Pucek-git i Piotr Liszcz-git, voc). Grupa rozpoczęła też w 1998 r. nagrywanie nowego materiału na płytę. Utwory Ćma, Siedem, Zimna kraina czy Plastikowy ocean zapowiadały ciekawy album...

Na 21 czerwca 2001 r. został zapowiedziany urodzinowy koncert 1984 i Wańki Wstańki pt. "18 lat miłości i nienawiści". Miał się on odbyć w studenckim klubie "Plus" w Rzeszowie, od którego, jak pamiętamy, wszystko się zaczęło. Niestety w ostatniej chwili koncert został odwołany...

Na początku 2003 r. zespół wznowił próby w składzie: Piotr Liszcz, Wojtek Trześniowski i Darek Marszałek. 7 czerwca wystąpił na okolicznościowym koncercie w Galerii OFF w Warszawie z okazji 40. urodzin Piotra Pawłowskiego (Made in Poland). W listopadzie 2003 r. ukazał się na płycie kompaktowej pierwszy materiał grupy pt. Specjalny rodzaj kontrastu. Zostal on wydany przez rzeszowską firme Boofish. W ramach promocji tego albumu odbył się 29 listopada koncert w Radiu Rzeszow, który został zarejestrowany i następnie wyemitowany na antenie i w internecie. Występem tym 1984 wznowiło regularną działalność koncertową.

W styczniu 2004 r. zespół otrzymał zaproszenie do udziału w pierwszej edycji imprezy "Gdzie oni są?". Koncert ten odbył się 28 stycznia w warszawskim klubie Park, a oprócz 84 wystąpili również: Moskwa, Cytadela i Artur Szuba.

W roku 2006 grupa (w składzie Piotr Liszcz i Robert Tuta) zarejestrowała wreszcie materiał na nową płytę! Premiera odbyła się w  marcu 2007.

WWW: www.1984.serpent.pl
Profil MySpace: www.myspace.com/1984poland

blog comments powered by Disqus