Fryderyk 2008 - Jazz i Muzyka Poważna - nominacje

Autor: materiały prasowe
14 lutego 2008

Fryderyk 2008 to już czternasta edycja nagród polskiego środowiska muzycznego, przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Po raz pierwszy w historii Fryderyków fani będą mogli decydować o tym, kto otrzyma statuetkę w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Laureatów nagród Fryderyk 2008 w 29 kategoriach poznamy 7 kwietnia 2008 roku, a uroczyste wręczenie statuetek Fryderyka odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, w gościnnych progach Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny (kategorie muzyki rozrywkowej) oraz w położonej nieopodal Bazylice oo. Salezjanów (kategorie muzyki klasycznej i jazzowej).

Oto nominacje w kategoriach Jazz i Muzyka Poważna:

Muzyka Poważna:

Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna:

BOCCHERINI, Luigi - Stabat Mater
(Soliton)
Kompozytor: Luigi Boccherini
Soliści: Agnieszka Tomaszewska
Orkiestra/Zespół: CAPELLA GEDANENSIS
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Alina Kowalska-Pińczak

Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 21
(DUX)
Kompozytor: Józef Elsner
Orkiestra/Zespół: Chór Kameralny CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES, Krzysztof Karpeta - wiolonczela, Kazimierz Pyzik - kontrabas wiedeński, Marek Pilch - organy
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Karpeta
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Musica Sacromontana - Józef Zeidler
(Polskie Radio SA/Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera)
Kompozytor: Józef Zeidler
Soliści: Marzena Michałowska, Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Piotr Kociniewski, Piotr Olech - alt, Paweł Andrzejewski, Aleksander Kunach - tenor, Jarosław Bręk, Marek Picz - bas
Orkiestra/Zespół: Chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławski Zespół Solistów

RICORDANZA, CONCERTO POLACCO, SINE NOMINE
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Sykulski i Marek Toporowski
Reżyser nagrania: Łukasz Kurzawski

Panichida - Prawosławne nabożeństwo żałobne
(Luna Music)
Kompozytor: Aleksander Archangielski, muzyka tradycyjna
Soliści: Jan Kierdelewicz - bas, Grzegorz Cebulski - bas
Orkiestra/Zespół: Chór Męski OKTOICH
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Grzegorz Cebulski
Reżyser nagrania: Maurycy J. Kin, Stanisław Kołodziej, Paweł Styrczula

Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa:

HAENDEL - Xerxes Arias
(DUX)
Kompozytor: George Frideric Handel
Soliści: Piotr Kusiewicz - tenor, Jadwiga Rappe - alt, Ewa Gizińska-Mysińska - wiolonczela, Danuta Kojro - klawesyn, Krzysztof Wroniszewski - oboje koncertujące, Jacek Polański - oboje koncertujące
Orkiestra/Zespół: Warszawscy Soliści CONCERTO AVENNA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Andrzej Mysiński - kierownictwo artystyczne
Reżyser nagrania: Lech Dudzik

Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14 / Ciemne jutrznie
(DUX)
Kompozytor: Joseph Riepel, O. Michał Zygmuntowski OSPPE, Mateusz Zwierzchowski, Franciszek Perneckher
Soliści: Anna Mikołajczyk - sopran, Magdalena Szewczyk - mezzosopran, Piotr Olech - alt, Krzysztof Szmyt - tenor, Mirosław Borczyński - bas
Orkiestra/Zespół: CONCERTO POLACCO - na historycznych instrumentach
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Toporowski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał

Muzyka Polskiego Renesansu
(Travers)
Kompozytor:Utwory anonimowe, Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka, Krzysztof Klabon, Wojciech Długoraj i in.
Soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Marta Wróblewska - sopran, Grzegorz Zychowicz - bas, Wojciech Siemion - melorecytacja
Orkiestra/Zespół: ARS NOVA, SUBTILIOR ENSEMBLE
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak, Piotr Zawistowski
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Album Roku Muzyka Kameralna:

LUTOSŁAWSKI - Piano Duo
(Polskie Radio SA)
Kompozytor: Witold Lutosławski, Igor Strawiński, Francis Poulenc, Mauricio Kagel
Soliści: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik - fortepian
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak

MACIEJEWSKI, Roman - Kompozytor i pianista
(Polskie Radio SA)
Kompozytor: Roman Maciejewski
Soliści: Roman Maciejewski - fortepian, Jerzy Lefeld - fortepian

ZARĘBSKI, BŁAŻEWICZ - Polskie kwintety fortepianowe
(Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Juliusz Zarębski, Marcin Błażewicz
Soliści: Agnieszka Urbańczyk, Magdalena Dąbek-Kaniuga, Marzena Hodyr, Monika Cekała, Krzysztof Stanienda
Orkiestra/Zespół: CHOPIN QUINTET
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Krzysztof Stanienda
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

Album Roku Muzyka Solowa:

CHOPIN - Polonezy [B] SACD & CD. Wydanie Narodowe. Seria B. Vol. 1
(BeArTon)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Janusz Olejniczak - fortepian
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak

CHOPIN - Preludia. Rafał Blechacz
(Universal Music Polska)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz - fortepian

New Polish Music
(Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz, Marian Sawa, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski, Krzysztof Komeda, Miłosz Bembinow
Soliści: Paweł Gusnar - saksofon, Jan Bokszczanin - organy
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Bokszczanin
Reżyser nagrania: Maciej Wolski, Wojciech Błażejczyk

PAGANINI, Niccolo - 24 Kaprysy
(CD Accord)
Kompozytor: Niccolo Paganini
Soliści: Janusz Wawrowski - skrzypce
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała

SZYMANOWSKI, Karol - Fantazja C-dur op. 14, Maski op. 34, Harnasie op. 55
(DUX)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Joanna Domańska - fortepian, Andrzej Tatarski - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Andrzej Sasin, Andrzej Lupa

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca:

KARŁOWICZ, Mieczysław; MŁYNARSKI, Emil - Polish Spirit
(EMI Music Poland)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Emil Młynarski
Soliści: Nigel Kennedy - skrzypce
Orkiestra/Zespół: Polish Chamber Orchestra
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Kaspszyk
Reżyser nagrania: Jonathan Allen

KURPIŃSKI, Karol - Z Wielkopolski Rodem
(Polskie Radio SA)
Kompozytor: Karol Kurpiński
Soliści: Kornel Wolak - klarnet
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

SZOSTAKOWICZ - Cello Concertos
(DUX)
Kompozytor: Dymitr Szostakowicz
Soliści: Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
Orkiestra/Zespół: Polska Orkiestra Radiowa
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Rajski
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik

Album Roku Muzyka Współczesna:

ESZTÉNYI, Szabolcs - Bramy ogrodu
(DUX)
Kompozytor: Szabolcs Esztényi
Soliści: Iwona Mironiuk - fortepian, Szabolcs Esztényi - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorztata Polańska, Lech Tołwiński

KILAR, Wojciech - Magnificat, Victoria
(DUX)
Kompozytor: Wojciech Kilar
Soliści: Izabella Kłosińska - sopran, Tomasz Krzysica - tenor, Piotr Nowacki - bas
Orkiestra/Zespół: Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Mirosław Jacek Błaszczyk
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

ŁUKASZEWSKI, Paweł - Sacred Music
(Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Paweł Łukaszewski
Soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wacław Golonka, Agata Zubel-Moc, Katarzyna Trylnik
Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny, Holst Singers, Concerto Avenna, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studio Warszawa Ensemble, Orkiestra UAM
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stephen Layton, Jan Łukaszewski, Piotr Borkowski, Andrzej Mysiński, Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz

MORYTO, Stanisław - Pieśni
(Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Stanisław Moryto
Soliści: Aneta Łukaszewicz, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Beata Szebesczyk, Michał Sławecki
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Aneta Łukaszewicz
Reżyser nagrania: Andrzej Rewak

ZUBEL, Agata; DUCHNOWSKI, Cezary - ELETTROVOCE
(Polskie Radio SA)
Kompozytor: Cezary Duchnowski, Agata Zubel
Soliści: Agata Zubel - śpiew, Cezary Duchnowski - fortepian, komputer
Reżyser nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz przy współpracy Cezarego Duchnowskiego

Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet:


PADEREWSKI, Ignacy Jan - Complete Songs
(DUX)
Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
Soliści: Anna Radziejewska - mezzosopran, Mariusz Rutkowski - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

SZYMANOWSKI, Karol - Songs. Ops 31 & 49
(DUX)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Anna Mikołajczyk - sopran, Edward Wolanin - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

WAGNER, Richard - Der fliegende Holländer / Holender Tułacz
(Filharmonia Narodowa / CD Accord)
Kompozytor: Ryszard Wagner
Soliści: Hans Sotin - bas, Christiane Libor - sopran, Endrik Wottrich - tenor, Ewa Marciniec - alt,
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit, Henryk Wojnarowski (kierownik chóru)
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej:

CHOPIN - Preludia. Rafał Blechacz
(Universal Music Polska)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz - fortepian

ESZTÉNYI, Szabolcs - Bramy ogrodu
(DUX)
Kompozytor: Szabolcs Esztényi
Soliści: Iwona Mironiuk - fortepian, Szabolcs Esztényi - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorztata Polańska, Lech Tołwiński

KARŁOWICZ, Mieczysław; MŁYNARSKI, Emil - Polish Spirit
(EMI Music Poland)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Emil Młynarski
Soliści: Nigel Kennedy - skrzypce
Orkiestra/Zespół: Polish Chamber Orchestra
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Kaspszyk
Reżyser nagrania: Jonathan Allen

LUTOSŁAWSKI - Piano Duo
(Polskie Radio SA)
Kompozytor: Witold Lutosławski, Igor Strawiński, Francis Poulenc, Mauricio Kagel
Soliści: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik - fortepian
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak

ŁUKASZEWSKI, Paweł - Sacred Music
(Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Paweł Łukaszewski
Soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wacław Golonka, Agata Zubel-Moc, Katarzyna Trylnik
Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny, Holst Singers, Concerto Avenna, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studio Warszawa Ensemble, Orkiestra UAM
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stephen Layton, Jan Łukaszewski, Piotr Borkowski, Andrzej Mysiński, Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz

Fonograficzny Debiut Roku:

LUTOSŁAWSKI PIANO DUO: Emilia Sitarz/Bartłomiej Wąsik (album: Lutosławski Piano Duo - kat. Muzyka Kameralna)

Anna MIKOŁAJCZYK (album: Szymanowski: Songs - kat. Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet)

Anna RADZIEJEWSKA (album: I.J. Paderewski: Complete Songs - kat. Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet)

Kompozytor Roku:

Szabolcs ESZTÉNYI

Wojciech KILAR

Paweł ŁUKASZEWSKI

Stanisław MORYTO

Paweł SZYMAŃSKI

JAZZ

Jazzowy Album Roku:

MICHAŁ KULENTY; MARCIN MASECKI (Polonia Records)
Przesłanie

HENRYK MIŚKIEWICZ (Grami Miśkiewicz Sp. j.)
Full Drive 2

MAREK NAPIÓRKOWSKI (Universal Music Polska)
Wolno

PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET (BCD Records)
Supercalifragilistic

PIOTR WOJTASIK (SO Jazz Records - Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa)
Circle

Jazzowy Muzyk Roku:

HENRYK MIŚKIEWICZ

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

MAREK NAPIÓRKOWSKI

DAREK OLESZKIEWICZ

PIOTR WOJTASIK


blog comments powered by Disqus