Po drugiej stronie Przemszy

okładka
Info
Rok wydania: 4/2008
Zespół: Muariolanza

Po drugiej stronie Przemszy to druga płyta ambient-jazzowej Muariolanzy, ale tak naprawdę pierwszy wspólny album zespołu. Nagrał ją w jeden dzień, podczas pięciogodzinnej sesji. Połowa z sześciu piosenek (tytułowa, Lemur Muariolanza i Pogoria) wyimprowizowała się na miejscu. Pozostałe (Orient Express, Hajlander i Septymon) to kompozycje gitarzysty Mariusza Orzełowskiego, założyciela Muariolanzy i twórcy jej pierwszego albumu Muarioland z 2006 r.

Nowy album to dzieło wspólne, nagrane w warunkach „na żywo ale w studiu” - prawdziwy obraz zespołu. To muzyka żywa, pełna przestrzeni i pasji. Łączy zwolenników klasycznych gatunków: ambientu, jazzu, funku, rocka i psychodelii, jak i fanów nowych, oryginalnych brzmień i nieparzystych rytmów. Płyta zawiera nie tylko krążek z muzyką, ale też grę planszową „Muariolanza gra” (autorem okładki i projektu graficznego gry jest Paweł Garwol, plastyk wyróżniony m.in. na biennale Bielska Jesień 2005). Miejsce gry to Bór, mistyczne osiedle, na którym przed laty powstała Muariolanza i gdzie do dziś mieści się jej baza. Fabuła gry osnuta jest na tekstach Marcina Babko, w zespole odpowiedzialnego za treść i efekty specjalne. Teksty są integralną częścią albumu i tworzą swoisty zbiór poezji, również zatytułowany Po drugiej stronie Przemszy (sześć z nich znalazło się w piosenkach z płyty). Kilka z tych tekstów zamieścił pod koniec 2007 r. kwartalnik literacki "FA-art" (nr 3 / 2007), jedno z najlepszych polskich pism o literaturze współczesnej.

Album można odbierać na co najmniej trzech poziomach: to muzyka, słowa i gra planszowa. Warto wejść w magiczny świat Po drugiej stronie Przemszy - premiera odbyła się 9 kwietnia 2008 (wyd. W Moich Oczach).

Płytę promują teledyski do piosenek Lemur Muariolanza i Orient Express (autorem jest Zyla, wizualizator koncertów zespołu). Do teledysków trafiły skrócone wersje utworów, pełnych można posłuchać na płycie.

Projekt okładki: Paweł Garwolblog comments powered by Disqus