Felix Marc "Pathways" - ścieżki prowadzące wprost do serca

Autor: Agnieszka Lasota
29 października 2008


Felix Marc, klawiszowiec zespołu Diorama wydał solowy album. Jego autorskiej płycie można zarzucić, że być może jest zbyt szczera… Być może zawiera zbyt proste (ale nie prostackie) teksty… Ale nie można jej odmówić piękna melodii, spójności, elegancji i jeszcze paru innych rzeczy.

Pathways to kolejny album, traktujący o rozmaitych odcieniach miłości. Krążek tak autentyczny, jak prawdziwe są rozmaite historie, które przydarzyły się w sferze uczuciowej Tobie lub Twoim znajomym, przyjaciołom. Felix Marc nie boi się mówić o bólu, strachu, żalu, niezrozumieniu… Dawkę tych negatywnych emocji serwuje już w otwierającym Ścieżki utworze Give Back The Moments. Ten znakomity energetyzujący utwór został wybrany nie tylko na początek albumu, ale również na singiel promujący go.

Felix Marc nie napisał jednak wyłącznie pesymistycznych tekstów! Separation wbrew znaczeniu to utwór o nadziei. Podobnie ambiwalentne odczucia dotyczą A Thorn Inside My Head… Ciernie ranią, to prawda. Ale która róża nie ma kolców? Wydaje się, że artysta lubi przewrotne gry językowo-znaczeniowe, bo kolejnym przykładem jest Follow The Demons, będący opowieścią o bliskości, pozytywnym uzależnieniu. Solowy album Felixa Marca to także popis jego zdolności wokalnych! Być może niebawem Torben Wendt, wokalista Dioramy, znajdzie się w sytuacji, że będzie się musiał podzielić mikrofonem z kolegą z grupy…

Na pytanie fanów Dioramy, czy Felix Marc wyrwał się z muzycznych ram swego macierzystego zespołu - zdecydowanie odpowiem: tak! Pathways to niezwykle romantyczny elektronicznie pastelowy album. Nie wyklucza to obecności utworów tanecznych, przeplatających się z kompozycjami bardziej balladowymi i lirycznymi, czego najlepszym dowodem jest liryk jednego z ulubionych poetów Felixa - Williama Butlera Yeatsa Sweet Dancer. Polecam zatem gorąco na jesienne ponure i chłodne wieczory album o demonach przeszłości, kolcach w głowie i przewrotności ludzkich relacji, często coraz bardziej zdigitalizowanych: Enter your password here… (Digital Love)

Ocena: 8 / 10


blog comments powered by Disqus