Mask and Mirror

okładka
Info
Wydawnictwo: Warner Bros. Records
Rok wydania: 3/1994
Kompozytor/Muzyk: Loreena McKennitt

"Historia całej kultury celtyckiej, obejmująca czasy od roku 500 p.n.e. aż do chwili obecnej, stała się punktem wyjścia mojej twórczości" - mówi Loreena McKennitt. "Muzyka, którą tworzę jest wynikiem wędrówki po tej drodze i podejmowania wszelkiego rodzaju motywów i wpływów, których charakter może być lub nie być wyraźnie celtycki. Wraz z albumem The Mask And Mirror rozpoczęła się moja podróż po Galicji, celtyckim zakątku Hiszpanii, którą potem kontynuowałam w ramach mojej własnej historycznej i muzycznej pielgrzymki. Patrzyłam pod różnymi kątami przez pryzmat XV-wiecznej Hiszpanii, poprzez odcienie judaizmu, islamu i chrześcijaństwa, i zostałam wciągnięta w fascynujący świat: historię, religię, wzajemną inspirację ponad granicami kultur".

Piąty album Loreeny, wydany własnym nakładem i prezentujący egzotyczną paletę instrumentacyjną od wiolonczeli i kobzy irlandzkiej po dumbeg, tablę i oud, ukazał się w roku 1994 i od tej pory sprzedano kilka milionów jego egzemplarzy na całym świecie. Łącząc w sobie wpływy hiszpańskie, celtyckie i marokańskie, kroczy on po ścieżkach inspiracji od Irlandii poprzez Santago de Compostella aż do obszaru Bliskiego Wschodu. Muzyczny akompaniament do śpiewanych wierszy św. Jana od Krzyża i Szekspira pojawia się obok eklektycznych, wielowarstwowych, oryginalnych utworów, do których należy czarująco dramatyczny utwór The Mystic's Dream oraz Marrakesh Night Market.

"W swoich wędrówkach - mówi Loreena - album porusza kwestie, które odbijają się echem poprzez wieki: "Kim jest Bóg? Czym jest religia, czym duchowość? Co zostało ujawnione, a co ukryte... i co jest maską, a co lustrem?"


Lista utworów

  1. The Mystic's Dream
  2. The Bonny Swans
  3. The Dark Night Of The Soul
  4. Marrakesh Night Market
  5. Full Circle
  6. Santiago
  7. Ce He Mise Le Ulaingt? (The Two Trees)
  8. Prospero's Speech

Materiały powiązane:


blog comments powered by Disqus