Capacity

okładka
Info
Czas trwania: 52: 34 min.
Wydawnictwo: Fusion MUSIC
Rok wydania: 9/2011
Zespół: Krzysztof Herdzin Trio

Skład zespołu:

Muzyk: Krzysztof Herdzin - piano
Muzyk: Robert Kubiszyn - bass guitar, double bass
Muzyk: Cezary Konrad - drums

Nowa jazzowa płyta Krzysztof Herdzin Trio.

Krzysztof Herdzin, jeden z najbardziej zapracowanych muzyków w Polsce: kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista, wykładowca akademicki czy producent muzyczny, mający na koncie udział w ponad 150 płytach, laureat Platynowych i Złotych Płyt, autor orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Marzyciel", obracający się we wszystkich muzycznych stylistykach od popu przez jazz do muzyki klasycznej, po 5 latach zdecydował się nagrać płytę jazzową w najbardziej korzennym składzie straight-ahead trio, czyli fortepian, kontrabas, perkusja.

Obecnie członkami tej formacji, obok Krzysztofa Herdzina są wybitny polski perkusista, od lat lider większości rankingów jazzowych drummerów, wśród bębniarzy postać już niemal legendarna: Cezary Konrad oraz basista nieco młodszego pokolenia, ale mający już na koncie współpracę m.in. z Patem Methenym (warszawskie koncerty zespołu Anny Marii Jopek "Upojenie" 2001), ponad 70 sesji płytowych oraz nagrodę Fryderyk 2011 za jazzowy debiut fonograficzny: Robert Kubiszyn.

Płyta "Capacity" zawiera 6 kompozycji, w tym jedną nie napisaną przez Herdzina: otwierający krążek "Prayer For El Salvador" Russella Ferrante, pochodzącą z płyty "Spin" zespołu Yellowjackets. Muzyka znajdująca się na albumie stanowi połączenie jazzowej wizji lidera z otwarciem na kreację wnoszoną przez pozostałych muzyków. Próbując zaszufladkować można określić ją nowocześnie interpretowanym, klasycznym, akustycznym, ale synkretycznym jazzem. Ponieważ Herdzin, Kubiszyn i Konrad znają się i współpracują od wielu lat w najróżniejszych składach, muzycznych stylach i sytuacjach ich muzyczne porozumienie i wzajemna inspiracja odbywa się na poziomie pozazmysłowym, wręcz intuicyjnym. Płyta została nagrana "live" w studiu Sound and More w czasie jednej (!) sesji, 2 czerwca tego roku.

*  *  *

"Capacity" to album pokazujący, że choć mamy do czynienia z formułą muzykowania w klasycznym jazzowym składzie akustycznego fortepianowego trio, to fakt ten nie musi oznaczać swingującej stagnacji.

Lista wykonawców (Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad) jest tutaj swoistym gwarantem jakości, a zagrane przez nich dźwięki prorokują rychły sukces tego krążka. Podkreślić trzeba przede wszystkim artyzm tej produkcji, zarówno w warstwie interpretacji jak i kompozycji, całkowitą bezpretensjonalność i energię grania. Trio Krzysztofa Herdzina nie ulega pokusie podążania utartą drogą, co dzisiaj jest wartością samą w sobie. Herdzin oddaje hołd teorii, że rytm w jazzie jest solą a zabawa tymże rytmem podobnie jak konwencją (vide: "Timebreakaparter" oraz finałowe "Children Of Childs") magnesem wciągającym słuchacza w atrakcyjną grę. Ta muzyka żyje i kipi energią niosąc ze sobą szacunek dla tego, co w jazzie już było jak i zapatrzenie w daleki horyzont gatunku.

Piotr Iwicki


Lista utworów

  1. Prayer For El Salvador
  2. Still Searching
  3. Keith And His Teeth
  4. Timebreakaparter
  5. Sleeping Beauty
  6. Children Of Childs


blog comments powered by Disqus