Ekshumacja 2

okładka
Info
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2009
Zespół: T-Raperzy Znad Wisły

Grzegorz Wasowski (Profesor Grzechu) i Sławomir Szczęśniak (Profesor Rycho) to twórcy Komicznego Odcinka Cyklicznego - cieszącego się ogromną popularnością programu telewizyjnego z lat 90. Na jego potrzeby w latach 1995-97 Grzegorz Wasowski napisał wierszowany Poczet Królów Polskich, który wykonywał w wersji rapowanej wraz ze Sławomirem Szczęśniakiem, jako formacja „T-Raperzy znad Wisły".

Płyta pt. „Ekshumacja2" to powrót T-Raperów i Pocztu Królów Polskich w odświeżonej muzycznie i uaktualnionej historycznie wersji. Opowieści o królach polskich tworzą „Historapię" - „zestaw terapeutycznych rapów historycznych".

Wszystkie 18 „wykładów", pierwotnie śpiewanych z jednym podkładem muzycznym, na krążku „Ekshumacja2" zyskało nowe bity. Autorami nowoczesnych brzmień są Marcin i Michał Baryccy. Przerywają je zabawne „gadki" - spontaniczne komentarze T-Raperów.

Kolejną nowością na płycie jest utwór „STARtEST", w którym Profesorowie Grzechu i Rycho odpytują z historii gwiazdy: Edytę Geppert, Stanisława Soykę, Agę Zaryan, Fisza, Kasię Nosowską, Łonę, Annę Marię Jopek, Muńka Staszczyka, Dorotę Miśkiewicz, Lecha Janerkę oraz Marka Kondrata.

Książeczkę, do której dołączona jest płyta CD, tworzą wywiady z Grzegorzem Wasowskim, Sławomirem Szczęśniakiem oraz z Grzegorzem Szymanowskim - nauczycielem historii stosującym rapowaną historię Polski jako materiał dydaktyczny, a także zabawne fotografie i rysunki przedstawiające T-Raperów


Lista utworów

 1. startest
 2. Kto jest pierwszy na tej liście?...
 3. Drugi król to bolek pierwszy...
 4. choć łacinę znał i grekę...
 5. bolek śmiały, syn kazika
 6. choć hermana miał za ojca...
 7. kiedy odszedł, drogie dzieci
 8. wspomnieć chyba nie zawadzi...
 9. gdy węgierski ludwik nastał
 10. gdy o berło nie na żarty...
 11. kiedy świdrygiełło nie chciał...
 12. miał w długoszu wychowawcę...
 13. syn starego oraz bony...
 14. co do heńka walezjusza...
 15. chociaż władcą był do kitu...
 16. syn zygmunta władek czwarty...
 17. jan kazimierz, syn konstancji...
 18. mimo że był poliglotą...
 19. august mocny - król atleta...
 20. krzepilog


blog comments powered by Disqus