Jazz Forum w sieci

15 listopada 2011

16 listopada po południu w sieci wystartuje portal www.polishjazzarch.com, na którym udostępniony zostanie nieodpłatnie komplet archiwalnych numerów czasopisma JAZZ FORUM z lat 1965-1989. Udostępnianych zostanie w sumie 15.000 stron,  265 numerów JAZZ FORUM – w trzech różnych językowych edycjach – polskiej, angielskiej (1967 - 1989) i niemieckiej (1976 - 1981).

JAZZ FORUM, powołane do życia w grudniu 1965 i kierowane przez pierwsze 15 lat przez Jana Byrczka, a przez kolejne trzy dziesięciolecia prowadzone przez Pawła Brodowskiego, było w czasach swojej największej świetności jedynym  czasopismem jazzowym o profilu międzynarodowym, skupiając najwybitniejszych krytyków, fotografików i znawców jazzu z całego świata.

Materiały publikowane w JAZZ FORUM stanowią wielki wkład do światowego piśmiennictwa jazzowego i będą miały nieocenioną wartość dla badaczy historii jazzu, krytyków, dziennikarzy i fanów – artykuły problemowe, wywiady z najsłynniejszymi muzykami, recenzje festiwali, koncertów, płyt, książek etc. Przez wiele lat oprawę graficzną czasopisma przygotowywał światowej dzisiaj sławy artysta Rafał Olbiński.

Digitalizację JAZZ FORUM przygotowuje Fundacja im. Zbigniewa Seiferta, która otrzymała na ten cel dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z uruchomieniem portalu odbędą się dwa specjalne spotkania promocyjne, które poprowadzi red. naczelny JF Paweł Brodowski:

w środę 16 listopada w Krakowie, godz. 18.00
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Papiernicza 2, godz. 18.00
po spotkaniu koncert: Dominik Wania Trio
(Dominik Wania - fortepian, Henryk Wyszyński - kontrabas, Dawid Fortuna - perkusja)

w poniedziałek 21 listopada w Warszawie, godz. 19.30
Centralny Basen Artystyczny
ul. Konopnickiej 6
po spotkaniu koncert: Atom String Quartet
(Dawid Lubowicz - skrzypce, Mateusz Smoczyński - skrzypce, Michał Zaborski - altówka, Krzysztof Lenczowski - wiolonczela).

blog comments powered by Disqus