Polska obserwowana z Francji

4 czerwca 2007

W czwartek 24 maja 2007 r. o godz. 23:40 we francuskojęzycznej telewizji Arte w ramach programu Tracks został wyemitowany specjalny program poświęcony polskiej muzyce.  Przedstawiono w nim artystów z bardzo różnych kręgów muzycznych (a czasem kompletnie niemuzycznych):

  • Fisz, "raper, poeta", który "w środowisku polskiego hip-hopu stał się jednym z czołowych artystów", z którym rozmawiano o jego inspiracjach i przeszłości artystycznej.
  • Dezerter, z którego członkami dziennikarze rozmawiali o tym, jak to było być grupą punkową w socjalistycznej Polsce lat 80. i o tym, jaką rolę odgrywała muzyczna kontestacja w tamtych czasach.
  • O.S.T.R, raper z łódzkich blokowisk.
  • Pink Freud, grupa grająca nowoczesny jazz, oparty m.in. na eksperymentach dźwiękowych.
  • Współczesne polskie "folk-techno" - grupy Swoją Drogą (folk polsko-słowiańsko-fiński), Psio Crew (muzyka góralska) i Masala Soundsystem (połączenie rapowego śpiewania z muzyką, opartą na wątkach orientalnych). Zespoły te łączą tradycję z nowoczesnością, ale bez podtekstów nacjonalistycznych. W przypadku Masali przedstawiona została walka zespołu przeciwko współczesnym formom cenzury w Polsce.

W programie pokazano też założone w 1999 roku jako projekt artystyczno-integracyjny miasto Slubfurt, pierwsze w historii miasto polsko-niemieckie, leżące częściowo w Słubicach, a częściowo we Frankfurcie nad Odrą. Pokazano dwie inicjatywy artystyczne w Slubfurcie: wybór symbolu dźwiękowego miasta oraz instalację w centrum miasta: balkonu na rusztowaniach, na którym przechodnie mogą posiedzieć, udekorować go itp.

Program poruszył też problem polskiej homofobii. Przedstawiono problemy z organizacją Parady Równości w Warszawie, zakazanej przez prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego.  Na ten temat - i szerzej o sytuacji homoseksualistów w naszym kraju - wypowiadali się Szymon Niemiec i Robert Biedroń.

blog comments powered by Disqus